Wynik z tytułu odsetek za 2021 rok wyniósł 8 711 mln PLN, tj. o 473 mln PLN mniej niż w poprzednim roku. Niższy wynik r/r był determinowany głównie spadkiem przychodów z tytułu finansowania udzielonego Klientom, który wynikał z decyzji RPP o obniżkach stóp procentowych podjętych w pierwszym półroczu 2020 roku. Spadek ten był częściowo skompensowany spadkiem kosztów odsetkowych od depozytów Klientów oraz wzrostem przychodów od papierów wartościowych, w efekcie wzrostu wolumenów.
Przychody odsetkowe w 2021 roku wyniosły 9 164 mln PLN i w porównaniu z 2020 rokiem były niższe o 11,3%, w głównej mierze w efekcie:
- spadku przychodów z tytułu finansowania udzielonego Klientom o 867 mln PLN r/r – związanego głównie ze spadkiem średniego oprocentowania finansowania udzielonego Klientom o 0,4 p.p., przy zmianie struktury średniego wolumenu należności kredytowych (wzrost udziału kredytów mieszkaniowych złotowych i konsumpcyjnych kosztem udziału kredytów gospodarczych i mieszkaniowych walutowych),
- wyższych przychodów od papierów wartościowych (+102 mln PLN r/r), głównie w efekcie wzrostu średniego wolumenu o 28 mld PLN, który wynikał przede wszystkim z zakupów obligacji Skarbu Państwa, przy spadku ich średniego oprocentowania o 0,3 p.p.,
- niższych przychodów z tytułu rachunkowości zabezpieczeń (-377 mln PLN r/r), w efekcie spadku wolumenu średniego transakcji CIRS o 15 mld PLN r/r.
W celu zachowania porównywalności danych przychody odsetkowe zostały skorygowane: przychody od obligacji nieskarbowych, które w sprawozdaniu finansowym są ujmowane w przychodach od dłużnych papierów wartościowych przeniesiono do przychodów z tytułu finansowania udzielonego Klientom.
Przychody odsetkowe w 2021 roku zostały pomniejszone o 452 mln PLN w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie kredytowej (z czego kwota 369 mln PLN dotyczy wypłaconych automatycznie przed datą bilansową zwrotów kosztów dla Klienta, a kwota 83 mln PLN dotyczy rezerwy na przyszłe zwroty kosztów dla Klienta). Przychody odsetkowe w 2020 roku zostały pomniejszone tylko z tytułu wypłaconych automatycznych zwrotów dla Klienta o 232 mln PLN (nie była tworzona rezerwa).
Koszty odsetkowe wyniosły 453 mln PLN i w porównaniu z 2020 rokiem były niższe o 695 mln PLN. Niższy poziom kosztów odsetkowych był głównie efektem spadku kosztów bazy depozytowej o 648 mln PLN r/r, który wynikał z niższych stóp procentowych w PLN po decyzjach RPP.
Marża odsetkowa obniżyła się o 0,35 p.p. r/r i wyniosła 2,60% na koniec 2021 roku.
Spadek marży wynikał z niższej rentowności aktywów, która była efektem zmian w strukturze aktywów oprocentowanych (wzrósł udział najniżej oprocentowanych papierów wartościowych kosztem głównie udziału najwyżej oprocentowanych należności od Klientów). Dodatkowo na spadek rentowności wpłynął spadek wyniku odsetkowego na skutek niższych stóp rynkowych w Polsce, które przełożyły się w większym stopniu na spadek oprocentowania aktywów niż pasywów.
W 2021 roku średnie oprocentowanie kredytów PKO Banku Polskiego S.A. wyniosło 3,5%, a średnie oprocentowanie depozytów ogółem ukształtowało się na poziomie 0,1%. W 2020 roku było to odpowiednio 3,8% i 0,3%.