Wynik z tytułu odsetek za 2021 rok wyniósł 9 882 mln PLN, tj. o 464 mln PLN mniej niż w poprzednim roku. Spadek wyniku r/r wynikał głównie ze spadku przychodów z tytułu finansowania udzielonego Klientom spowodowanego zmianami, które wynikały z decyzji RPP o obniżkach stóp procentowych z pierwszego półrocza 2020 roku. Efekt ten częściowo zmniejszył się za sprawą podwyżek stóp procentowych z ostatniego kwartału 2021 roku. Niski poziom stóp rynkowych wpłynął na spadek kosztów odsetkowych od depozytów Klientów. W 2021 roku nastąpił także spadek przychodów odsetkowych z tytułu rachunkowości zabezpieczeń. Z kolei pozytywnie na poziom wyniku odsetkowego wpłynął wzrost przychodów od papierów wartościowych, w efekcie wzrostu wolumenów.
Przychody odsetkowe wyniosły 10 568 mln PLN i w porównaniu z 2020 rokiem były niższe o 10,4%. Był to głównie efekt:
- spadku przychodów z tytułu finansowania udzielonego Klientom o 980 mln PLN r/r – głównie na skutek spadku średniego oprocentowania finansowania udzielonego Klientom o 0,4 p.p. wynikającego ze spadku rynkowych stóp procentowych, przy zmianie struktury finansowania (wzrost udziału kredytów mieszkaniowych złotowych i konsumpcyjnych kosztem udziału kredytów gospodarczych i mieszkaniowych walutowych),
- wyższych przychodów od papierów wartościowych (+141 mln PLN r/r), głównie w efekcie wzrostu średniego wolumenu o 28 mld PLN, mimo niższego średniego oprocentowania papierów wynikającego ze spadku rynkowych stóp procentowych,
- niższych przychodów z tytułu rachunkowości zabezpieczeń (-389 mln PLN r/r), związanych głównie ze znacznym spadkiem wolumenu średniego transakcji CIRS (-17 mld PLN r/r).
Przychody odsetkowe w 2021 roku zostały pomniejszone o 452 mln PLN w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącym prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie kredytowej (z czego kwota 369 mln PLN dotyczy wypłaconych automatycznie przed datą bilansową zwrotów kosztów dla Klienta, a kwota 83 mln PLN dotyczy rezerwy na przyszłe zwroty kosztów dla Klienta). Przychody odsetkowe w 2020 roku zostały pomniejszone tylko z tytułu wypłaconych automatycznych zwrotów dla Klienta o 232 mln PLN (nie była tworzona rezerwa).
Koszty odsetkowe wyniosły 686 mln PLN i w porównaniu z 2020 rokiem były niższe o 769 mln PLN. Niższy poziom kosztów odsetkowych był głównie efektem spadku kosztów bazy depozytowej o 660 mln PLN r/r, który wynikał w szczególności z niższych średniorocznych stóp procentowych w PLN po decyzjach RPP i idącemu za tym obniżeniu kosztu depozytów.
Marża odsetkowa obniżyła się o 0,33 p.p. r/r i wyniosła 2,70% na koniec 2021 roku.
Spadek marży wynikał z niższej rentowności aktywów, która była efektem zmian w strukturze aktywów oprocentowanych (wzrósł udział najniżej oprocentowanych papierów wartościowych kosztem głównie udziału najwyżej oprocentowanych należności od Klientów). Dodatkowo na spadek rentowności aktywów wpłynął spadek wyniku odsetkowego na skutek niższych stóp rynkowych w Polsce, które przełożyły się w większym stopniu na spadek oprocentowania aktywów niż pasywów.
W 2021 roku średnie oprocentowanie kredytów PKO Banku Polskiego S.A. wyniosło 3,7%, a średnie oprocentowanie depozytów ogółem ukształtowało się na poziomie 0,1%. W 2020 roku było to odpowiednio 4,0% i 0,3%.