9. Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Banku
2021
Wpływ pandemii COVID-19, która rozpoczęła się w roku 2020 na działalność Banku i sektora bankowego oraz działania podejmowane przez Bank od początku pandemii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Klientom i pracownikom Banku a także ciągłości działania procesów biznesowych zostały już szczegółowo opisane w Sprawozdaniu finansowym Banku za rok 2020 i Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A. za rok 2020.
- Wpływ na szacunki i założenia
Pandemia COVID-19 zwiększyła poziom niepewności. Konsekwencje dla gospodarki światowej oraz środki podjęte przez rządy oraz organa regulacyjne wpływają i mogą wpłynąć na wyniki finansowe i sytuację Banku, w tym m.in. na oczekiwane straty kredytowe czy rozpoznaną wartość firmy. W roku 2021 Bank nie zidentyfikował dodatkowych negatywnych skutków związanych z pandemią COVID-19, a wszystkie negatywne skutki, które można było rozsądnie oszacować, zostały rozpoznane już w roku 2020.
Bank na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji, uwzględniając ją w przyjętych założeniach i szacunkach.
Moratoria i gwarancje publiczne – modyfikacje i jakość portfela kredytowego
Bank, w celu złagodzenia skutków gospodarczych rozprzestrzeniania się COVID-19 wprowadził szereg działań zaradczych dla klientów indywidualnych, firm, przedsiębiorstw, klientów korporacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego mających na celu złagodzenie skutków gospodarczych rozprzestrzeniania się COVID-19:
- moratoria kredytowe, w tym te zgodne z wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego;
- udzielanie kredytów i zaliczek, objętych programami gwarancji publicznych w kontekście kryzysu związanego z COVID-19.
Szczegółowy opis moratoriów zaoferowanych Klientom Banku oraz programów gwarancji publicznych oferowanych w roku 2020 zaprezentowany został w Sprawozdaniu finansowym Banku za rok 2020 w nocie „Specyficzne działania w zakresie zarządzania ryzykiem w Banku podjęte w 2020 roku” oraz „Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A. za rok 2020”.
Otrzymane przez Bank gwarancje w ramach programów gwarancji publicznych z tytułu aneksu do umowy portfelowej linii gwarancyjnej de minimis z 22 czerwca 2018 roku (z późn. zm.) oraz umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych z 10 kwietnia 2020 roku zawartych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spełniają definicją umowy gwarancji finansowych i są prezentowane w nocie „Zobowiązania warunkowe oraz pozabilansowe zobowiązania otrzymane i udzielone”.
Jakościowy i ilościowy wpływ COVID-19 na jakość portfela kredytowego w tym szacowane straty kredytowe Bank prezentuje nocie „Ryzyko kredytowe – informacje finansowe”.
- Wartość firmy i inwestycje w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia– test na utratę wartości
Wartość firmy oraz zaangażowanie w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia Bank poddaje corocznemu testowi na utratę wartości oraz gdy istnieją przesłanki wskazujące na możliwą utratę wartości w ciągu roku.
W 2021 roku Bank nie utworzył dodatkowych odpisów na utratę wartości firmy i inwestycji w jednostki zależne, stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia. Negatywny wpływ pandemii COVID – 19 na otoczenie gospodarcze został uwzględniony w przeprowadzonych w 2020 roku testach na utratę wartości firmy powstałej z nabycia Nordea Bank Polska S.A. a także akcji Banku Pocztowego S.A. W wyniku przeprowadzonych testów Bank ujął w roku 2020 odpisy z tego tytułu w pozycji „Wynik z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych” (szerzej w notach: „Wynik z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych” „Wartości niematerialne, rzeczowe aktywa trwałe” i „Inwestycje w jednostki zależne, stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia” niniejszego sprawozdania).
- Adekwatność kapitałowa
Wpływ COVID-19 na adekwatność kapitałową oraz działania organów nadzorczych – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/873 z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i (UE) 2019/876 w odniesieniu do niektórych dostosowań w odpowiedzi na pandemię COVID-19 (CRR Quick Fix) opisuje nota „Adekwatność kapitałowa” oraz „Adekwatność kapitałowa oraz inne informacje podlegające ogłaszaniu Grupy Kapitałowej Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej według stanu na 31 grudnia 2021 roku”.